Vyhoření
Cítíte se bez energie? Stále více unaveni? Čím dál hůř zvládáte všechny nároky, které jsou na vás kladeny? Máte pocit, že jste v pasti a není z ní úniku? Připadáte si uštvaně? Dělá se vám špatně, když pomyslíte na práci nebo když končí víkend? Nemůžete zrelaxovat, protože jste pořád v napětí a špatně spíte? Jste podrážděnější než dřív?
Syndrom vyhoření patří mezi velmi časté psychické potíže, zejména u lidí, kteří pracují s lidmi, pod tlakem, jsou přepracovaní. Je důsledkem chronického stresu a emočního vyčerpání v pracovním nebo i v osobním životě.
Co občas říkají lidé se syndromem vyhoření:
„Dřív jsem se trápil/a tím, co všechno nestíhám, ale teď už je mi všechno jedno, jen sleduju, jak se mi všechno hroutí před očima.“
„Stačí mi jen vidět ten komín a sevře se mi žaludek, cítím se naprosto na dně se silami.“
„Mám pocit, že je ze mě jen skořápka toho člověka, kterým jsem byla, ale nemůžu zastavit, musím udělat všechno, co se po mně chce, ale nejde to.“
Syndrom vyhoření se může rozvinout v těžkou nemoc. Přichází plíživě, nemusíme si dlouho všimnout, že jsme vyhořelí.
Pokud se syndrom vyhoření léčí, může se v dohledné době dostavit výrazné zlepšení. Neléčený syndrom vyhoření může mít závažné dopady, včetně dlouhodobé pracovní neschopnosti. Vyhoření je způsobeno ztrátou rovnováhy v příjmu a výdeji psychické energie. K jejímu znovunalezení často potřebujeme pomocnou ruku profesionála.
Pokud si myslíte, že byste mohli být vyhořelí, delší dobu se necítíte psychicky dobře, nebo jen nevíte, jak správně dobíjet energii, domluvte si osobní, telefonní nebo on-line konzultaci s psychologem.
Co dělat pro prevenci vyhoření?
Revidujte priority z hlediska toho, co je pro vás v životě opravdu důležité.
Plánujte i osobní život, nejen práci.
Budujte vztahy s lidmi, kteří vám dodávají energii.
Posilujte svou fyzičku, sportujte, choďte do lesa.
Dostaňte starosti z hlavy na papír, dělejte si seznamy úkolů pracovních i osobních.