Duševní hygiena v online světě

Tipy, které Vám pomohou zůstat svěží a spokojení.

1. Je online schůzka nutná? 
Potřebujete se s kolegou či týmem skutečně vidět? Nemohli byste tuto situaci vyřešit jinak – například krátkým telefonátem nebo e-mailem?  
 
2. Stanovte si pravidla. 
Dopředu si domluvte, jak budou vaše online setkání vypadat, čemu se při nich vyhnete, kdy je ukončíte apod. A postarejte se, aby je všichni do posledního znali. 
 
3. Kamery ano, či ne?
Je skvělé ostatní vidět, ale ne vždy je to nezbytné. Domluvte se, kdy budete mít zapnuté kamery a kdy je naopak používat nebudete. Přispěje to k většímu uvolnění a pohodě během často dlouhých porad. 
 
4. Káva s kolegy.
Naplánujte si neformální online setkání. Uvidíte, jak vás náhrada několika vět v kuchyňce, na chodbě či u kopírky, na které jste byli v práci zvyklí, osvěží. 
 
5. Buďte offline.
Vyhraďte si čas, kdy nebudete připojeni ani k zastižení a budete mít čas na nerušenou práci. Nastavte si tyto úseky v kalendáři.
 
6. Čas pro sebe. 
Do kalendáře si zaneste i přestávky. K efektivní práci patří oddech – mezi jednotlivými schůzkami stačí například deset minut. A neobědvejte u počítače, dejte si pauzu, jako byste šli do restaurace nebo kantýny.
 
7. Upravte si "kancelář". 
Příjemné pracovní prostředí udržujte i doma. Mějte své pracovní místo a dbejte na vhodný stůl i židli. 
 
8. Věnujte se tělu.
Protahujte se, cvičte, prodýchejte se, udělejte si pohodlí. Projděte se po domě, vyběhněte pár pater paneláku, vyneste koš nebo obejděte blok.
 
9. Schůze za chůze. 
Dejte šanci pracovním schůzkám během procházky. Například k týmovým setkáním se můžete připojit i venku prostřednictvím platformy Teams, která funguje v mobilu. 
 
10. A padla! 
Pracovní den řádně ukončete sepsáním úkolů na další den a odškrtnutím toho, co jste zvládli. Přepněte se do nepracovního režimu – odejděte do jiné místnosti, převlečte se nebo jděte ven.