Deprese

Deprese patří mezi nejčastější psychické potíže. Depresi během života zažije každý pátý člověk. V této náročné době se skokově navýšil počet lidí, kteří se cítí osamocení, jsou více úzkostní a depresivní. 

Deprese, nemoc jako každá jiná. Bolí. Kazí nám kvalitu života. Pokud se delší dobu necítíte psychicky dobře, může jít o depresivní náladu nebo o depresivní poruchu. Ani jedno není dobré podceňovat. Deprese jdou léčit. Depresivní porucha je závažná a dlouhotrvající porucha psychiky, při níž nám hluboký smutek a sklíčenost dlouhodobě zabraňují prožívat radost a potěšení ze života. Pokud se deprese léčí, celkem rychle se dostaví zlepšení. Ovšem neléčená deprese může mít pro váš život závažné dopady. Deprese patří mezi nejčastější příčiny úmrtí, pokud se neléčí.

Neváhejte si říct o pomoc, stačí udělat první krok! Prvním krokem může být i obyčejné popovídání s někým, kdo ví, jak to může být náročné, když se necítíme psychicky dobře. Pokud si myslíte, že jste depresivní nebo jen nevíte, co s vámi je, cítíte se tak nějak divně, domluvte si osobní, telefonní nebo on–line konzultaci s psychologem.


Pokud si na některé z těchto otázek odpovíte kladně, možná trpíte depresí:

Pociťujete dlouhodobě sklíčenost? Připadáte si tak nějak sklesle?
Cítíte se často bez energie a hůř se soustředíte?
Už vás nebaví to, co vás dříve těšilo?
Dlouhodobě jste smutní a připadá vám, že není na co se těšit?
Musíte se do věcí nutit a rychle jste unaveni?
Připadáte si, že jste dost věcí neudělali dobře?
Neoceníte pochvalu, ačkoliv vlídná slova potřebujete?
Hůře spíte nebo se naopak obtížně ráno probouzíte k aktivitě?
Pociťujete nechuť k jídlu nebo naopak řešíte svůj špatný pocit nadměrným příjmem potravy?
Do komunikace s lidmi se musíte přemlouvat?
Máte někdy černé myšlenky, cítíte beznaděj? Raději byste se neviděli?

Co občas říkají lidé s depresí:

„Minulý týden vyhrál fotbalový klub, kterému fandím od deseti let, ale se mnou to ani nehnulo, necítil jsem radost ani nadšení, byl to takový prázdný pocit, jako když jedu autobusem nebo tankuju auto – nulové emoce.“
„Rána jsou nejhorší, vím, že se musím dostat z postele, ale je to jak zvedat půl metráku cementu.“
„Už dva měsíce mám pocit, že žiju v úplné temnotě – vidím, jak se míhají životy lidí okolo mě, ale nic mi nedává smysl. Každý den si říkám, že se musím vzchopit, ale nejde to.

Jak se pozná deprese a jak vzniká

Přehrát podcast

Co dělat s depresí

Přehrát podcast